FULL RESULTS: Lanka Lions Athletics Championship -Day 01

101 10,000m Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 853 GPAJK Bandara Unattached Kandy 32:08.4 sec
2 822 KAM Wijerathna SL Army Colombo 32:43.2 sec
3 745 BA Sadaruwan SL Army Colombo 32:43.4 sec
101 A 10,000m U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 535 YR Hirusha Madubhashana Unattached Colombo 36:03.7 sec
2 536 Lasitha Sadaruwan Unattached Rathnapura 36:20.9 sec
3 540 H Gayan Kumara Unattached Galle 37:44.5 sec
102 Shot Putt U 16 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 220 IK Supun Madusara Welipanna Sinhala KV Kalutara 13.30 M
2 181 WH Janindu Kithmin Ariyarathna Unattached Gampaha 11.20 M
3 183 PAD Aditha Randeniya Defence Services College Colombo 10.05 M
103 Long Jump U 18 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 345 6.47 M
2 303 YG Sadun Krishantha Sri Shakthi SC Gampaha 6.19 M
3 315 L Janitha Heshan Buthpitiya MV Gampaha 5.65 M
104 High Jump U 16 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1117 RD Sahanika Nethmini Buthpitiya MV Gampaha 1.35 M
2
3
105 Javelin Throw U 16 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1158 14.55 M
2 1146 HA Amanda Nethmini Unattached 11.98 M
3 1148 SD Amasha Nethmini Fernando Unattached 11.73 M
105 A Javelin Throw U 18 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1223 D Nawodha Perera Unattached 15.93 M
2 1221 BD Maashi Nayanathara Unattached 15.45 M
3
106 Discus Throw U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 560 H Ravindu Shehan Unattached 34.60 M
2 559 Sandaru Nidarshana Unattached 32.85 M
3 558 Dinith Sahan Hapuarachchi Unattached 25.35 M
106 A Discus Throw Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 791 MGIT De Silva SL Army Colombo 37.48 M
2 792 KLDS Bandara SL Army Colombo 37.07 M
3 797 JRD Kumara SL Army Colombo 35.33 M
107 5000m U 20 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1
2
3
107 A 5000m Women Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1
2
3
108 400 M Hur U 18 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 336 Kavidu Hiroshana Gurukula Vidyalaya Gampaha 1:04.5 sec
2 313 M Kaveesha Dulaj Buthpitiya MV Gampaha 1:08.5 sec
3 346 WM Namal Nawarathna Unattached 1:08.5 sec
109 400 M Hur U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 548 SP Dilum Devinda Sri Shakthi Sc Gampaha 1:01.1 sec
2 549 WP Harshana Lakmal Sri Shakthi Sc Gampaha 1:03.7 sec
3 537 Kasun Madushan Kotlin Rathnapura DAA Rathnapura 1:06.1 sec
110 400 M Hur Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 868 Asitha Tharanga Rathnasena SL Army Colombo 55.1 sec
2 751 DL Nuwan Upendra Sri Shakthi SC Kelaniya 56.5 sec
3 747 VGA Prabhath SL Army Colombo 62.2 sec
111 400 M Hur U 18 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1226 RA Kushani Madushika Senavirathna Maty Immaculate Convent Gampaha 1:11.3 sec
2 1220 EA Kaushalya Sasanthika Unattached 1:13.3 sec
3 1224 Jayeshi Chamanthi Madurapperuma Unattached 1:22.5 sec
112 400 M Hur U 20 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1307 WA Anusha Geethani Eagle SC Gampaha 1:11.4 sec
2 1302 W Jayamini Sri Shakthi SC Gampaha 1:11.6 sec
3
113 400 M Hur Wome Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1416 WA Saumya Dilrukshia Sri Shakthi SC Gampaha 1:06.3 sec
2 1429 KAN Hansani Unattached 1:08.7 sec
3 1404 DMHUD Disanayaka University of Kelaniya Gampaha 1:17.9 sec
114 300 M Hur U 16 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1149 N Thejani Dieka Vijayaba NS Kurunegala 50.0 sec
2 1128 GK Chamodya Senavirathna Maty Immaculate Convent Gampaha 52.6 sec
3 1120 ND Ishani Bhagya Buthpitiya MV Gampaha 54.4 sec
115 300 M Hur U 16 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 209 KM Thilina Hansamal Gurukula Vidyalaya Gampaha 44.7 sec
2 229 W Ashen Pasindu Unattached Gampaha 45.1 sec
3 162 MD Thenuka Nimsara Buthpitiya MV Gampaha 45.3 sec
116 Long Jump U 14 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1027 Adarsha Malki St. Annes College – Wattala Gampaha 4.68 M
2 1026 Chesani Budiyangani Unattached Gampaha 4.63 M
3 1019 S Arushi Shavindya Boralasgamuwa MV Colombo 4.47 M
117 High Jump U 16 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 231 PWA Dinura Jayath Sri Shakthi SC 1.80 M
2 71 Rusiru Sandeepa Vithanage 1.74 M
3 s Sasanka Janindu Unattached 1.64 M
118 200 M Women Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1423 DG Sachithra Jayakanthi Sri Shakthi SC Gampaha 26.0 sec
2 1427 Akshana Maralanda Unattached Kandy 26.2 sec
3 1426 Nadeeshani Hendrey Handerson Air Force Colombo 26.3 sec
119 200 M U 20 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1305 WW Dilki Yashoda Sri Sumangala Balika MV Kalutara 28.2 sec
2 1312 HA Mudithi Dias Unattached 29.9 sec
3
120 200 M U 18 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1212 Liza Harridge Royal Institute Colombo 27.2 sec
2 1222 34.8 sec
3
128 Shot Putt U 18 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1
2
3
129 Long Jump U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 561 PV Nimesh Randika Unattached 6.64 M
2 521 MW Kasun wanigasekara Lycium International College Colombo 6.50 M
3 520 MAD Shamil Madushanka Lycium International College Colombo 6.50 M
129 A Long Jump Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 930 JMTUK Jayasinghe Kurunegala DAA Kurunegala 7.20 M
2 916 WGC Pradeep Kumara SL Army Colombo 7.17 M
3 917 RWR Sachitha Unattached Kalutara 7.11 M
130 Javelin Throw U 20 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1305 WW Dilki Yashoda Sri Sumangala Balika MV Kalutara 25.41 M
2
3
130 A Javelin Throw Women Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 no
2
3
139 High Jump U 14 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 60 WDK Virajitha Akash Colombo 1.70 M E.M.R
2 77 MS Dananjaya Jayampathi Colombo 1.55 M
3 49 AR Pasan Dilhara Gurukula Vidyalaya 1.45 M
140 Discus Throw U 16 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 181 WH Janindu Kithmin Ariyarathna Unattached Gampaha 42.29 M
2 235 Rumeh Tharanga Unattached 41.62 M
3 317 MGNN Rukshan Fernando St. Reeta MV – Wennappuwa Puttlam 40.69 M
141 High Jump U 18 Biys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 348 KD Kavisha Shehan Jayathilaka Ananda Shasthralaya Kalutara 1.75 M
2 350 M Zameer Mohamed Wazeer Zahira College Colombo 1.70 M
3
142 Shot Putt U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 560 H Ravindu Shehan Unattached 13.57 M
2 558 Dinith Sahan Hapuarachchi Unattached 12.76 M
3 559 Sandaru Nidarshana 10.84 M
142 A Shot Putt U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 911 W Malinda Madusanka St. Reeta’s College – Wennappuwa Puttalam 13.55 M
2 921 WSM Fernando Unattached 13.28 M
3 776 JARC Jayasinghe Unattached 12.72 M
154 High Jump U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 561 PV Nimesh Randika Unattached 1.80 M
2 542 1.75 M
3 527 SA Pathum Nimalsha Dilshan Silva Unattached Gampaha 1.75 M
154 A High Jump Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 897 RDS Rajapaksha Unattached Colombo 1.85 M
2 844 JMR Warnakulasuriya Unattached Puttalam 1.85 M
3 923 MAK Rasanga Unattached 1.85 M
155 100 M Hur U 16 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1117 RD Sahanika Nethmini Buthpitiya MV Gampaha 19.7 sec
2 1119 HA Chanika Heshani Buthpitiya MV Gampaha 20.2 sec
3 1128 GK Chamodya Senavirathna Mary Immaculate Convent Gampaha 20.4 sec
156 100 M Hur U 18 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1127 RA Kushani Madushika Senavirathna Maty Immaculate Convent Gampaha 16.9 sec
2 1220 EA Kaushalya Sasanthika Unattached 17.1 sec
3 1216 Ovini Mihiranthi Hemachandra Unattached Kurunegala 17.7 sec
157 100 M Hur Women Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1404 DMHUD Disanayaka University of Kelaniya Gampaha 18.1 sec
2
3
158 100 M Hur U 20 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1308 Saheli Weerasinghe Unattached Colombo 18.1 sec
2 1313 Maneesha Mavindi Colombo 22.0 sec
3
159 A Shot Putt Women Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1432 PA Priyangika Kumari Police SC Galle 11.16 M
2
3
161 Discus Throw U 16 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 1146 HA Amanda Nethmini Kalutara Balika Vidyalaya Kalutara 20.64 M
2 1017 JAD Dulishi Dilshara Yoshida International School Colombo 16.06 M
3 1162 Dinithi Piyumanthi Gomez JMC International College Colombo 14.20 M
161 A Discus Throw U 18 Girls Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1
2
3
162 100 M Hur U 16 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 229 W Ashen Pashidu Unattached Gampaha 15.3 sec
2 232 D Lahiru Iduranga Unattached Colombo 15.6 sec
3 70 M Romesh Fernando Unattached 15.9 sec
163 110 M Hur U 18 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 312 N Sachin Avidya Kaveeshara De Silva One World Foundation SC Galle 15.2 sec
2 315 L Janitha Heshan Buthpitiya MV Gampaha 16.1 sec
3 336 Kavidu Hiroshana Gurukula Vidyalaya Gampaha 17.6 sec
164 110 M Hur U 20 Boys Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 562 Sanjaya Prabhash Ranaweera Lyceym Internationl School – Wattala Gampaha 15.7 sec
2 547 Evin Wirajith Colombo 15.8 sec
3 554 Dilana Fean Unattached 16.9 sec
165 110 M Hur Men Final
Place Com.No Name Club/ School District Peformance
1 933 Woshim Ilham SL Army 14.9 sec
2 834 RGD Ilangakoon SL Army Colombo 15.1 sec
3 738 HKM Gunawardhana SLLI Colombo 15.2 sec

Read Full: FULL RESULTS: Lanka Lions Athletics Championship -Day 01



Source: athletics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *